Medlemsupprop RBU Uppsala län januari 2026
Hej alla medlemmar!
Tycker du det är viktigt att RBU i Uppsala arrangerar sommar- och vinterläger? Tycker du att det är viktigt att vi uppvaktar politiker och beslutsfattare för att förbättra levnadsvillkoren för barn och unga med rörelsenedsättning och deras familjer?
För att vi ska kunna fortsätta göra detta behöver föreningens styrelse nya ledamöter. Vi söker därför föräldrar eller andra som vill engagera sig i vår nästa styrelse som väljs vid årsmötet i mars. Ett engagemang som ger möjlighet att göra skillnad.
Intresserad? Hör av dig till någon av oss i valberedningen (Mikael Wångmar – 070-425 34 02 eller Anders Danielson – 070-783 03 05). Vi berättar mer än gärna mer om föreningens roliga, uppskattade och viktiga arbete.
Bästa hälsningar
Mikael & Anders
Info i pdf-format:Medlemsupprop Uppsala 2026